Nawet, gdy sprawa rozwodowa odbywa się w Lublinie lub innym polskim mieście, a żadne ze współmałżonków nie jest obcokrajowcem, bywa, że jest to twardy orzech do zgryzienia. Niemalże każdy adwokat od rozwodów, którego znaleźć możemy na stronie internetowej np. chcerozwodu.info . Chętnie podejmie się takiego zadania, lecz żaden z nich nie ukrywa, że jest to trudne.

Kiedy dwoje małżonków mieszka za granicą, a nie chcą przyjeżdżać do Polski, tylko po to, by się rozwieść, mogą załatwić sprawę w kraju zamieszkania. Niestety, jak często słyszymy od adwokatów, taki rozwód nie zawsze obowiązuje na terenie Polski.

Głośny był przypadek pary Polaków; mężczyzna miał obywatelstwo polskie i marokańskie, kobieta – polskie i francuskie. Adwokat od rozwodów tłumaczy, iż para wystąpiła o rozwód w Egipcie, jednak w Polsce nie został uznany, gdyż Egipt i Polskę nie łączy Konwencja Genewska z 1970 roku. W miastach takich jak Lublin, rzadko trafiają się sprawy obcokrajowców, jednak w ostatnich latach coraz częściej.

Sprawy rozwodowe odbywają się względem miejsca zamieszkania lub zameldowania, jednak w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy krajem właściwym nie będzie w tym przypadku Polska. Rozwód może także przeprowadzić sąd w kraju zameldowania za granicą, obywatela Polski. Jednak, jak przyznaje adwokat od rozwodów, tylko wówczas, gdy według przepisów danego kraju osoba przebywa odpowiedni czas za granicą i na określonych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *