Ostatnio zastanawiałem się dlaczego tak właściwie kupujemy złoto. Kraków jest miejscem, gdzie bez problemu można zarówno kupić biżuterie, jak i złoto inwestycyjne. Przykładem tego drugiego miejsca jest choćby sklep mennicy działający w Krakowie www.mennicaskarbowa.pl/pol_m_Zloto-147.html . Skoro jest podaż, to musi być też i popyt, w przeciwnym razie takie firmy by nie istniały.

 

Dlaczego kupujemy złoto?

W tym artykule skupię się na złocie inwestycyjnym, co prawda często, żeby je zdobyć trzeba pojechać np. do Krakowa, ponieważ nie jest ono dostępne w mniejszych miasteczkach. Jednocześnie biżuteria stała się w dzisiejszych czasach na tyle popularna, że nie będę się na niej skupiał. Natomiast według mnie złoto inwestycyjne nie jest kupowane, tylko ze względu na korzyści finansowe, lecz również:

 

  • Prestiż – zwłaszcza w większych miastach jak np. Kraków, lub Warszawa ten element jest bardzo istotny.
  • Łatwość – większość osób nie ma pojęcia jak kupić akcje. Jak działa giełda? Dlaczego akcje raz spadają, a raz rosną? Złoto jest znacznie prostsze „w obsłudze”. Można pojechać np. do sklepu mennicy w Krakowie, zobaczyć to co się kupuje, dotknąć. Dla wielu osób ma to duże znaczenie.
  • Prostota – wystarczy patrzeć na to ile kosztuje złoto. Kraków, Warszawa, Gdańsk – wszędzie cena tego kruszcu jest taka sama. Znacznie łatwiejsze jest obserwowanie zmian na jednym wykresie, niż tego co dzieje się na całe giełdzie.

 

Właśnie dlatego wiele osób inwestuje w ten metal szlachetny. Oczywiście każdy może mieć inne powody, dla których podjął taką decyzję.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *